فهرست بستن

ازدواج بین المللی

ازدواج بین المللی تقریبا ۲هفته به زمان نیاز دارید که امیدوارم به تعطیلات ایرانی و ترکی مواجه نشوید در غیر این صورت به زمان بیشتری نیاز دارید. حتما از قبل برنامه ریزی کنید.

مدارک مورد نیاز ازدواج بین المللی قبل سفر به ترکیه: به همراه داشتن اصل پاسپورت واصل شناسنامه و کارت ملی (کارت ملی بهتراست همراهتون باشه برای احتیاط )و عکس۳ عدد ( برای زنان ایرانی با حجاب اسلامی) و برای دخترانی که تا حالا ازدواج نکردن رضایت محضری پدرشون رو باید به همراه داشته باشند.از همه مدارکتون کپی داشته باشید که حتما مورد استفاده قرار خواهد گرفت .زنانی که طلاق گرفتن رضایت نامه احتیاج ندارند ولی سند طلاقشان را با خودشان ببرند.

مدارکی که برای ازدواج بین المللی در ترکیه باید تهیه کنید:

در ابتدا رزرو وقت ازدواج در یکی از بلدیه های شهر استانبول ( بلدیه(belediye (همان شهرداری است که در هر منطقه در استانبول یکی وجود دارد( بیش از ۱۰۰ بلدیه) ازدواج ترک ها در شهرداری ها یا همان بلدیه ها انجام می شود.

نکته: رزرو این تایم خیلی اهمیت دارد .در ابتدا به هر بلدیه که مراجعه می کنید خواهند گفت یک ماه یا دو ماه دیگر بیایید ولی نترسید وقتی مدارکتون کامل شد هر جا که بروید با کمی غرغر از شما خواهند پذیرفت .دنبال بلدیه خلوت باشین و دور از جاهای معروف و پر طرفدار برای خود ترک ها .

۲) تهیه گواهی تولد و گواهی تجرد (از کنسولگری یا سفارت ایران برای شما و همچنین برای همسرتون اگر ایرانی نیست) که این گواهی ها رو به زبان ترکی به شما تحویل خواهند داد وشما باید هزینه پرداخت کنید.

۳)ترجمه پاسپورت های هر دو نفر به ترکی در دارالترجمه (که این محل به ترجما یا چیبیری معروف هستن) و بعد به تایید رساندن (همه جا پیدا و دسترسی به آنها آسان است) معمولا هر دو محل کنار یکدیگر قرار گرفته اند. .زمان لازم کمتر از یک ساعت است. ۶۰ لیر ترجمه برای هر نفر و هزینه تایید ۱۳۰ لیر برای هر نفر

۴)آزمایش پزشکی ازدواج بین المللی (شامل تست خون وعکس برداری از ششها) – بهتر از در یک بیمارستان دولتی انجام بدهید چون اگر در بیمارستان خصوصی انجام بدهید باید دوباره تایید بیمارستان دولتی شود . در نهایت یک برگه گواهی سلامت برای هر نفر به شما تحویل خواهد شد .ما در یک بیمارستان خصوصی به اسم قاضی در محله قاضی تست ها را انجام دادیم هر نفر ۳۰۰ لیر و بعد در بیمارستان هاسکی (بیمارستان دولتی) دوباره برای هر نفر ۱۰۰ لیر دادیم تا ازمایشات مارو تایید کنند.

۵) بعد از آماده شدن گواهی های تولد و تجردتون باید گواهی ها را برای تایید به فرمانداری ترکیه ( kaymakamlik) ببرید.(در هر محله یک فرمانداری هست و نگران نباشید )(زمان لازم برای تایید مدارک کمتر از ۱۵ دقیقه)

۶) تهیه برگه اقامت از محلی که هستید (هتل ـ پانسیون ـ مهمانسرا و…)در برگه اقامت هتل باید زمان ورود و خروج و مدت اقامتتون نوشته شود.

۷) برای روز ازدواج مدارک بالا را به انضمام مترجم رسمی noter (دارای کارت مخصوص هستند این افراد) به همراه ۵ قطعه عکس پاسپورتی (زمینه سفید) برای زوجین و به همراه ۲ فرد به عنوان شاهد،باید حضور پیدا کنید.

۸) همان روز ازدواج یک دفترچه قرمز رنگ به انضمام دو برگهA4 که هر دو برگه در واقع مثل هم هستند و در آن جزییات ازدواج شما به چندین زبان دنیا نوشته شده است به شما تحویل خواهند داد.

۹) مرحله آخر و مهم ترین قسمت که تمام کارهای بالا را برای انجام این مرحله طی کردیم آپوستیل کردن برگه ها ( منظورم۲ برگه روز ازدواج است) در فرمانداری های ترکیه (kaymakamlik)است.یک برگه برای ایران و یکی دیگر برای کشور همسرآینده شما.

آپوستیل کردن یعنی چه؟؟!! آپوستیل کردن یعنی هویت دار کردن یک سند برای کشور مقصد.
نکته: برگه آپوستیل ایران رو بعد از فرمانداری استانبول دوباره باید به کنسولگری ایران ببرید که دوباره مهر شود چون کشور ما مورد تحریم آمریکاست.