فهرست بستن

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های دولتی در کشور ترکیه :

هزینه این دانشگاه ها تقریبا رایگان می باشد . هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال می باشد . به دلیل تقاضاء بسیار زیاد برای تحصیل در این دانشگاه ها متقاضی باید یک امتحان بین المللی YOS را پشت سر بگذارد

دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه :

برخی از دانشگاه های خصوصی در ترکیه دارای استاندارد های بسیار بالایی هستند و از نظر رتبه بندی در سطر بهترین رتبه بندی در دنیا قرار دارند . ورود به دانشگاه های خصوصی بسیار رقابتی می باشد و این دانشگاه ها نیازی به امتحان YOS ندارند ولی نمرات دیپلم و ریز نمرات دبیرستانی مهم می باشد .

معمولا در کشور ترکیه ۸۰ ٪ زبان تدریس در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی می باشد که متقاضی نیاز دارد نمره زبان خوبی داشته باشد ولی میتواند برای زبان تحصیل در کشور ترکیه بین زبان ترکی و انگلیسی انتخاب داشته باشد .

دانشگاه های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی دولتی :

تقاضا دانشحویان بین الملل برای تحصیل در دانشگاه های دولتی پزشکی بسیار زیاد می باشد . بنابراین شانس پذیرش برای این دانشگاه ها کم می باشد . برای افزایش شانس خود برای اخذ پذیرش متقاضی باید زبان ترکی خود را قوی کند و همچنین ازمون YOS را قبول شود .

دانشگاه های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی خصوصی :

تعداد دانشگاه های خصوصی پزشکی از تعداد دانشگاه های عمومی پزشکی در این کشور بیشتر می باشد . بنابراین متقاضی برای اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی پزشکی شانس بیشتری دارد . هزینه دانشگاه های خصوصی پزشکی بین ۱۰.۰۰۰ تا ۲۵.۰۰۰ دلار در سال می باشد . زبان تدریس در ۲۰٪ از دانشگاه های خصوصی پزشکی انگلیسی و ۸۰٪ به زبان ترکی می باشد .

نکته بسیار مهم برای کلیه دانشگاه هایی که ازمون YOS را دارند این است که هزینه این ازمون ۱۵۰ دلار می باشد و در ۶۰ دانشگاه دولتی و خصوصی این ازمون انجام می شود .

برترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه از نظر سطح علمی و رتبه بندی جهانی به شرح زیر می باشند :

دانشگاه کوچ :

دانشگاه کوچ در شهر استانبول می باشد و دانشگاه خصوصی پزشکی می باشد . که از نظر سطح علمی در رتبه یکم در کشور ترکیه و رتبه ۲۵۱ در جهان می باشد . برای ورود به این دانشگاه و اخذ پذیرش باید ازمون اس ای تی برای انگلیس زبان ها و YOS برای ترک زبان را متقاضی بگذراند . دانشگاه کوچ ۱۶ رشته در مقطع دکتری دارد . زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی می باشد که البته بعضی از دروس به زبان ترکی تدریس می شود . هزینه های تحصیل در دانشگاه کوچ برای دانشجویان بین المللی ۳۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال می باشد .

دانشگاه استانبول :

دانشگاه استانبول در شهر استانبول می باشد  از نظر سطح علمی این دانشگاه در رتبه دوم در کشور ترکیه و رتبه ۲۰۰ در جهان می باشد .  برای اخذ پذیرش از دانشگاه استانبول نیاز به امتحان YOS و یا اس ای تی می باشد . هزینه تحصیل در یک سال در دانشگاه دولتی استانبول ۲۰۰۰ دلار می باشد و برای دانشجویان خاورمیانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در سال می باشد .

دانشگاه انکارا :

دانشگاه انکارا در شهر انکارا واقع شده است که ماننده دانشگاه استانبول دولتی می باشد.

برای اخذ پذیرش در این دانشگاه هم نیاز به ازمون YOS و یا اس ای تی می باشد . . شهریه این دانشگاه ۳۰۰۰ دلار در سال می باشد .

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی در سال حدود ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد که تقریبا رایگان می باشد .

  • هزینه زندگی در کشور ترکیه :

هزینه های زندگی در کشور ترکیه ۵۰.۹۰٪ کمتر از ایالات متحده می باشد .

۱ کیلوگرم گوشت کاو حدود ۵۳ TL می باشد

۱ کیلو گرم برنج حدود ۶.۷۰ TL می باشد .

اب معدنی ۱.۵ لیتری حدود ۱.۶۶ TL می باشد .

۱ پرس غذا در رستوران ارزان حدود ۲۰.۰۰۰ TL می باشد .

هزینه بلیط یک طرفه ۲.۶۰ TL می باشد .

تردد با تاکسی هر ۱ کیلومتر ۲.۶۰ TL می باشد .

هر لیتر بنزین حدود ۵.۸۸ TL می باشد .

اجاره اپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ۱.۳۴۵.۱۰ TL می باشد .

اجاره اپارتمان ۱ خوابه در خارج شهر ۸۰۸.۴۱ TL می باشد .

اجاره اپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر ۲.۳۴۴.۶۰ TL می باشد .

اجاره اپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر ۱.۴۲۸.۶۰ TL می باشد .

هزینه اجاره در ترکیه ۷۸.۷۹٪ کمتر از ایالات متحده می باشد .

خرید هر متر اپارتمان در مرکز شهر ۵.۹۶۳.۸۵ TL می باشد .

خرید هر متر اپارتمان در خارج شهر می باشد .

خرید هر متر اپارتمان در خارج شهر ۳.۰۷۴.۴۴ TL می باشد .